Skróty klawiaturowe to klawisze lub kombinacje klawiszy, które zapewniają alternatywny sposób na wykonanie czynności zwykle wykonywanych za pomocą myszy.
Ctrl + C
Skrót odpowiadający za kopiowanie. Nieważne czy jest to tekst, plik, kawałek zaznaczonego obrazka, a może cały katalog. Wszędzie gdzie wciśniecie kombinację tych dwóch klawiszy coś zostanie skopiowane do schowka. Uwaga, jeśli wciśniecie to drugi raz w innym miejscu zapamiętana zostanie tylko ostatnia operacja kopiowania.
Ctrl + X
Za tym skrótem kryje się opcja wycinania. Działa podobnie do kopiowania. Różnica polega na tym, że plik czy tekst znika z oryginalnego położenia. Jeśli w tym czasie jak dane są w schowku wciśniemy kopiowanie bądź kolejne wycinanie zawartość zniknie bezpowrotnie!
Ctrl + V
Za pomocą tego skrótu wkleimy to co skopiowaliśmy lub wycięliśmy poprzednimi dwoma. To co mamy w schowku możemy wklejać dowolną ilość razy.
Ctrl + S
Przy użyciu tych dwóch klawiszy zapiszemy aktualną pracę z dokumentem, obrazem, plikiem. Jeśli nie zapisywaliśmy go jeszcze nigdy wcześniej to ukaże się nam okno wyboru lokalizacji do zapisania pliku i możliwość nadania mu nazwy.
Ctrl + P
Szybkie drukowanie? Proszę bardzo! Skorzystajcie z tego skrótu by automatycznie przejść do okna drukowania.
Ctrl + A
Z tego skrótu skorzystamy gdy chcemy zaznaczyć całą zawartość dokumentu czy obrazu gdy je edytujemy. Zaznaczymy też nim wszystkie pliki w folderze.
Ctrl + Z
Ta kombinacja powoduje cofnięcie ostatnio wykonanej zmiany. Czyli jeśli usunęliśmy plik to powinien on wrócić. Jeśli napisaliśmy tekst to powinien częściowo zniknąć. Jeśli wprowadziliście zmiany w edytowanym obrazku to one też zostaną cofnięte.
Ctrl + Y
Ten skrót zadziała wyłącznie jeśli wcześniej skorzystaliśmy z Ctrl + Z. Przywraca to co cofnęliśmy. Jeśli na przykład zagalopujemy się z anulowaniem wprowadzanych zmian to zawsze tą kombinacją to naprawimy.
F1
Po naciśnięciu tego klawisza na klawiaturze ukaże się nam okno z pomocą dla danej aplikacji bądź systemu, w zależności od tego w jakim momencie podczas pracy go wcisnęliśmy i jakie okno mieliśmy aktywne.
F5
Ten klawisz służy do odświeżania stron internetowych. Spowoduje, że dana strona załaduje się ponownie. Uwaga, czasem możemy stracić wprowadzany tekst, dlatego używajcie go tylko wtedy gdy macie pewność, że wasza praca na stronie jest zapisana.
F10
Po wciśnięciu tego przycisku znajdziemy się na pasku menu danej aplikacji. Dzięki temu możemy strzałkami wybrać opcję, która nie jest dostępna ze skrótu. Microsoft Word dodatkowo wyświetla litery, jakie należy następnie przycisnąć by przenieść się do Układu Strony czy Widoku.
Po wciśnięciu F10 Word podpowie nam jakie dalej przycisnąć litery by szybciej wybrać opcję korzystając wyłącznie z klawiatury.
Print Screen (na niektórych klawiaturach: PrtSc)
Klawisz ten zapisuje, czyli de facto kopiuje, do schowka aktualny obraz ekranu. Niektóre aplikacje czy gry nie wspierają tego przycisku i zamiast tego kopiuje się jedynie czarna plansza. To co zostanie zapisane w ten sposób możemy w programie graficznym lub edytorze tekstu wkleić za pomocą kombinacji Ctrl + V.
Znaczek Windows + L
Bardzo przydatny skrót, z którego korzystamy zdecydowanie za mało. Po jego wciśnięciu blokuje się konto systemu Windows, tak, że żadna osoba postronna nie usiądzie do naszego komputera i nie zacznie z niego korzystać. Potrzebuje do tego znać nasze hasło (bo macie ustawione hasło do konta w Windowsie, prawda?).
Alt + F4
Ta kombinacja zamyka aktualnie otwarte okno z programem. Jeśli pracowaliśmy nad tekstem, a nie zapisaliśmy pracy, to edytor zapyta nas o chęć jego zapisu, tak samo przy okazji obróbki grafiki. Gry także czasami zapytają czy na pewno wyjść, ale nie jest to standard. Jeśli jesteśmy na pulpicie to taka kombinacja wyświetli okno zamykania komputera.
Alt + Tab
Za pomocą tego skrótu i trzymając wciśnięty klawisz Alt przy każdym naciśnięciu na Tab będziemy się przełączać pomiędzy wszystkimi otwartymi oknami. Bardzo przydatne gdy mamy uruchomione dużo aplikacji naraz.
UWAGA NA: Ctrl + Shift
Może się zdarzyć, że wciśniecie przypadkiem te dwa klawisze. W części systemów Windows kombinacja ta powoduje zamianę programową klawiatury z polskiej na angielską, co wiąże się z tym, że nie będą działały wam polskie litery, a przy wprowadzaniu tekstu litery ‘y’ oraz ‘z’ zamienią się miejscami. Tak że jeśli się wam to zdarzy to wciśnijcie tę kombinację ponownie. Może się zdarzyć, że macie domyślnie więcej niż dwa języki ustawione w systemie. Dlatego wciskajcie tak długo aż ‘y’ i ‘z’ wrócą na swoje miejsca.
Ctrl + kółko myszki
Dzięki tej kombinacji skorzystamy z lupy. Przybliżymy i oddalimy treść aktualnie wyświetlanego dokumentu czy strony internetowej.
Prawa mysz + wybrana litera
Po kliknięciu prawą myszą na wolne pole bądź zaznaczony tekst wyświetli się nam najczęściej menu z aktywnościami jakie możemy wykonać. Wtedy szukajmy liter, które są podkreślone, jak na przykład ‘t’ w słowie Wytnij. Po kliknięciu w tę literkę dana akcja zostanie wykonana.
Szukamy podkreślonych liter w celu przyspieszenia wyboru akcji jaką chcemy wykonać na tekście w programie MS Word.
W przypadku pulpitu systemu zniknęły oznaczenia liter, ale dalej klikając np. ‘u’ przejdziemy do Ustawień systemu Windows.
Choć dalej możemy korzystać ze skrótów literowych system Windows przestał je podpowiadać.
3. Znaczek Windows + , (przecinek)
Po wciśnięciu tej kombinacji możecie podejrzeć wasz pulpit. Po zwolnieniu klawiszy wszystkie okna otworzą się w identyczny sposób jak były przed zniknięciem.
Znaczek Windows + D
Działa podobnie do powyższego. Z tą różnicą, że na stałe minimalizuje wszystkie okna, które później trzeba ręcznie odpalać.
5. Znaczek Windows + Shift + M
Jeśli jednak napatrzyliście się już wystarczająco na swój pulpit za pomocą tego zestawu przycisków spowodujecie, że wszystkie zminimalizowane okna zostaną przywrócone na swoje pozycje sprzed tego procesu.
Znaczek Windows + Ctrl + D
Windows 10 wprowadził funkcji dodawania kolejnych pulpitów. Oznacza to dokładnie to co napisaliśmy. Możemy mieć wiele wersji pulpitu, na każdym mając odpalone inne okna. Dzięki temu nie będziemy musieli kombinować co teraz otworzyć, a co zminimalizować.
Znaczek Windows + Ctrl + Lewa / Prawa strzałka
Za pomocą tych kombinacji będziemy przełączać się pomiędzy utworzonymi dodatkowymi pulpitami.
Znaczek Windows + E
Dzięki temu skrótowi otworzymy eksplorator Windows, a z niego już możemy dalej szukać na dostępnych dyskach żądanego folderu czy pliku.
9. Znaczek Windows + I
Jeśli nie chcemy korzystać z prawego kliknięcia myszki na wolnym miejscu na pulpicie możemy zawsze użyć tej kombinacji by otworzyć okno ustawień systemu Windows.
Znaczek Windows + P
Te klawisze pozwolą nam wybrać sposób wyświetlania w przypadku gdy do komputera mamy podłączone więcej niż jeden ekran (to może być monitor, telewizor czy rzutnik).
Znaczek Windows + R
Po wciśnięciu powyższych przycisków odpalimy okno Uruchom. Jest to bardzo fajne narzędzie, z którego często korzysta się gdy coś dzieje się z komputerem. Z jego poziomu łatwo dostaniemy się do rejestru systemu – wpiszcie ‘regedit’, przeprowadzimy analizę sprzętu i oprogramowania na nim zainstalowanego – wprowadźcie ‘dxdiag’, czy włączymy wiersz poleceń – ‘cmd’.
F2
W przypadku gdy mamy zaznaczony pojedynczy plik lub katalog po wciśnięciu F2 będziemy mogli nadać mu nową nazwę.
F11
W we wszystkich przeglądarkach, a także w niektórych programach użytkowych po wciśnięciu F11 uruchomi się tak zwany tryb pełnoekranowy. W nim znika pasek narzędzi systemu oraz samego programu
Ctrl + F
Praktycznie w każdym miejscu (poza gołym pulpitem) po wciśnięciu tej kombinacji będziemy mogli skorzystać z przeszukania danego miejsca pod kątem słów kluczowych. Szukacie słowa w dokumencie? A może pliku w folderze, gdzie są ich setki? Wciśnijcie skrót i przyspieszcie swoją pracę.
Ctrl + Lewa / Prawa strzałka
Na koniec mała wskazówka odnośnie poruszania się po tekście. Trzymając wciśnięty Ctrl za pomocą lewej i prawej strzałki możecie przeskakiwać po całym słowie. Przydatne zwłaszcza gdy piszemy coś dłuższego i chcemy podmienić jedno słowo, trzy słowa obok!
Ctrl + W (Bartonfink)
Zamknięcie aktualnie otwartej karty w przeglądarce. Działa także w programach, w których pojawiają się zakładki, jak na przykład nowe wersje Acrobat Readera.
Ctrl + T (Ula)
Otwarcie nowej, pustej karty w przeglądarce. Ten skrót nie działa już w programach z zakładkami.
Ctrl + Shift + T (Bartonfink)
Przywrócenie ostatnio zamkniętej karty. W ten sposób możemy przywracać kolejne karty jeśli będziemy go wykonywać raz za razem.
Alt + D
Umieszcza kursor w polu wpisywania adresu strony internetowej w przeglądarce. Koniec z potrzebą przejeżdżania myszką przez cały ekran w poszukiwaniu tego pola.
Ctrl + D (Jurek Pierchała)
Dodaje adres strony internetowej, aktualnie aktywnej do Ulubionych. Jeśli zaś jest już ona dodana skrót pozwala na jej edycję.
Shift + ~, a następnie: a, c, e, n, o, s, x lub z (Alus)
Alternatywny sposób zapisu liter polskiego alfabetu. Po wciśnięciu kombinacji „Shift + ~” wybieramy dowolną literę z listy powyżej i otrzymujemy jej polską odmianę, z ogonkiem. Co ważne, po wciśnięciu kombinacji nie wolno jej trzymać, gdyż uzyskamy ~. Gdy zaś zrobimy to super szybko wciskając trzy klawisze na raz, przykładowo „Shift + ~ + a” pojawi się nam duża litera Ą.
Ctrl + Shift + Lewa / Prawa strzałka (Szczepko)
W części drugiej podaliśmy podobny skrót. Powodował on przeskakiwanie po jednym słowie w lewo bądź prawo. Tym razem, jeśli będziemy trzymali dodatkowo klawisz Shift tekst, po którym będziemy skakać od razu się nam zaznaczy.
Shift + home / end
Dzięki tej kombinacji zaznaczymy tekst od miejsca, gdzie stoi kursor do początku / końca linii, w której się znajduje.
Ctrl + Shift + home / end
Podobnie jak powyżej. Z tą różnicą, że zaznaczymy tekst od miejsca, gdzie stoi kursor do początku / końca całego dokumentu.
Ctrl + Backspace / Delete
W ten sposób skasujemy słowo stojące przed / za kursorem. Kasowanie złych myśli jeszcze nigdy nie było tak proste!
Znaczek Windows + (+) / (-)
Gdybyście mieli wątpliwość to (+) oznacza znak plusa na klawiaturze, a (-) minusa. Przy pierwszym wciśnięciu kombinacji z plusem uruchomimy narzędzie systemowe zwane Lupą. Dzięki któremu powiększmy to co widać na ekranie. Możemy wciskać kilkakrotnie znaczek +, a jeśli przesadzimy to z każdym minusem cofniemy się o jeden krok.
Znaczek Windows + Esc
Niezależnie od poziomu powiększenia podczas korzystania z lupy ta kombinacja spowoduje wyjście z aplikacji i ustawienie powiększenia ekranu na 100%. Pamiętajcie też, że nawet jeśli wrócicie sami do 100% to Lupa będzie dalej aktywna. Warto więc po skorzystaniu zawsze ją wyłączyć.
Znaczek Windows + strzałki
W ten sposób zmieniamy wielkości okien uruchomionych programów. Popróbujcie sami, co dzięki temu można uzyskać. Dwa okna obok siebie, a może cztery? Nie? To może szybko powiększyć okno na cały ekran? Proszę bardzo.
Alt + PrintScreen [czasem PrtScn](Zbyszek)
Sam klawisz PrintScreen robi zdjęcie całego ekranu. Co jeśli mamy ich otwartych kilka? Przed jego wciśnięciem klikamy i przytrzymujemy Alt. Dzięki temu kopiuje się do schowka tylko aktualnie aktywne okno.
Ctrl + Esc
Na koniec mamy ciekawostkę. Co zrobić, gdy klawiatura nie ma przycisku Windows, a my nadal chcemy otworzyć menu start bez klikania myszką? Właśnie ten skrót odpowiada na to pytanie.