Na dzisiejszej lekcji:
Podręcznik "Lubię to!" Nowa Era, str. 69-87
Zmienna – konstrukcja programistyczna posiadająca trzy podstawowe atrybuty: symboliczną nazwę, miejsce przechowywania i wartość. W kodzie źródłowym za pomocą nazwy zmiennej można się odwoływać do jej wartości lub miejsca przechowywania.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zmienna_(informatyka)
W Pythonie możemy używać zmiennych w celu przechowywania wartości dowolnego typu.
Nie ma tu polecenia do zadeklarowania zmiennej. Zmienna jest tworzona dopiero w momencie, gdy przypiszemy do niej wartość. Każda wartość jest jakiegoś typu np. wartość 25 to liczba całkowita (ang. integer), imię „Ala” to tekst (ang. string).
Przy tworzeniu zmiennej nie trzeba podawać typu danych, które będą w niej przechowywane. Podajemy jedynie nazwę zmiennej i przypisujemy do niej wartość. Python automatycznie określa typ danych na podstawie wartości, którą podaliśmy.
W trybie interaktywnym sprawdź, w jaki sposób można przypisać wartość zmiennej. Umieść kolejno następujące polecenia (Każde po znaku zachęty):
liczba = 23
liczba = liczba + 1
print(liczba)
reszta = liczba % 3
print(reszta)
Zmiennej możemy nadać wartość za pomocą instrukcji przypisania, wprowadzając wartość z klawiatury po uruchomieniu programu. W tym celu stosujemy instrukcję wejścia - funkcję input () - sweg rodzaju zaproszenie do wpisania ciągu znaków z klawiatury. Jeśli użyjemy tej funkcji w instrukcji przypisania, wpisany przez użytkownika ciąg znaków komputer zapamięta w zmiennej podanej po lewej stronie:
nazwa_zmiennej = imput("Zaproszenie do wprowadzenia danej z klawiatury: )
Aby komputer mógł zapamiętać wprowadzoną za pomocą instrukcji imput () daną jako liczbę, musimy dodać instrukcję, która zmieni ciąg znaków na liczbę, musimy dodać instrukcję, która zamieni ciąg znaków na liczbę: int() - w przypadku liczb całkowitych, float() - w przypadku liczb rzeczywistych.
W języku Python instrukcja warunkowa działa tak samo jak w języku Scratch i również występuje w wersjach pełnej i uproszczonej.
Iteracja, czyli technika powtarzania tych samych operacji, pojawia się w wielu zadaniach. Często trzeba wykonać takie same działania (ciągi operacji) na wielu różnych danych, co jest pracochłonne i wymaga sporo czasu.